Gigantyczne paprocie w Świnoujściu

Świnoujście to jedna z najczęściej wybieranych nadmorskich miejscowości turystycznych w Polsce. Najczęściej kojarzy się z najszerszą plażą w kraju i bliskością granicy Niemiec. Często podaje się też, że leży na trzech wyspach. Niestety to jedynie część prawdy. Uznam, Karsibór, Wolin to nie jedyne wyspy, na których rozciąga się Świnoujście. Pozostaje jeszcze ponad czterdzieści małych niezamieszkanych wysepek. Jednak to one i tereny wodne znacznie wpływają na powierzchnię miasta, tak że jest ono ósmym największym miastem w kraju.

Co roku powierzchnia miasta zwiększa się nieznacznie. Jest to spowodowane akumulacją piasku na polskim wybrzeżu. Jest to jest proces niezwykle powolny. W ciągu ostatnich dwustu lat linia brzegowa przesunęła się zaledwie półtora kilometra. Po drugiej stronie rzeki  znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji miasta. Mowa o Rezerwacie Karsiborskie Paprocie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Karsiborskie_Paprocie).

Rezerwat ma prawie czterdzieści hektarów powierzchni i jest dobrze oznakowany. Rośnie w nim pospolity w Polsce gatunek paproci – orlica pospolita. Nie występuje ona jedynie w wyższych partiach gór. Tym, co wyróżnia tutejsze paprocie od innych jest rozmiar. Tutejsze okazy osiągają nawet do czterech metrów wysokości.
Drugim występującym tu gatunkiem jest zagrożony wyginięciem długosz królewski. Właśnie ze względu na tą roślinę w 1989 roku zapoczątkowano tu ochronę przyrody. Wokół rezerwatu znajdują się ścieżki piesze i rowerowe. Znajdują się na nich tablice informujące o unikalnej florze rezerwatu.

W Świnoujściu znajduje się wiele miejsc noclegowych (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,swinoujscie). Hotele usytuowane są w jednej części miasta – po lewej stronie rzeki, na północnym zachodzie. Cześć z nich znajduje się blisko plaży. Są to kierując się z zachodu na wschód Polaris, Villa Anna Lisa, Atol, Cis i Interferie Medical. Ostatni z wymienionych hoteli posiada najbardziej rozbudowaną ofertę w całym mieście. Ma cztery gwiazdki i i należy do większej sieci posiadającej podobne ośrodki w całym kraju. Poza miejscami noclegowymi Interferie Medical oferuje swoim gościom restaurację i centrum odnowy biologicznej. W centrum miasta znajduje się pięć kolejnych hoteli. Są to Kamienica pod Kaszanami, Korsarz Świnoujście, Hamton by Hilton, Ottaviano i Hotel Cesarskie Ogrody. Wszystkie one oferują podobny standard i wyposażenie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>