Podstawowe informacje na temat Warszawy

Warszawa to miasto doskonale znane chyba każdemu, nawet przedszkolakowi. Jest to popularna destylacja wśród turystów i rok rocznie odwiedzana jest przez kilka milionów zwiedzających. Warto znać na temat Warszawy trochę więcej informacji ponad to, że jest stolicą naszego kraju i znajduje się w niej Pałac Kultury i Nauki. Przedstawimy dziś więc kilka podstawowych informacji na temat tego miasta, abyście mogli zabłysnąć dodatkową wiedzą wśród znajomych.

NAZWA Każdy z nas chyba zna legendę o Warsie i jego żonie syrence, Sawie. Jak to jednak w przypadku takich opowieści bywa, niewiele mają one wspólnego z rzeczywistą sytuacją. Skąd więc wywodzi się dzisiejsza nazwa naszej stolicy? Jej historia sięga aż XIV wieku, wtedy bowiem pojawiły się pierwsze zapisy nazwy. Pochodzi ona od szlachcica Warsza herbu Rawa, który był właścicielem okolicznych wiosek. Przez lata nazwa ewoluowała i w wyniku tego procesu dzisiaj nazywamy stolicę Warszawą.

POŁOŻENIE Warszawa jest położona w środkowo-wschodniej części naszego kraju. Przepływa przez nią największa w Polsce rzeka – Wisła. Historycznie należy do Mazowsza. Ciekawostką jest fakt, iż Warszawa jest jedyną europejską stolicą, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego (jest to Kampinoski Park Narodowy). Warszawa jest położona na terenach równinnych – nie uświadczymy tu raczej wysokich wzniesień i pagórków. Warto również wiedzieć, że Warszawa stanowi centrum aglomeracji warszawskiej, w której skład wchodzi jeszcze 20 innych miast obrzeżnych. Jest to jedno z największych skupisk ludności w Polsce (zaraz po aglomeracji śląskiej).

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW NATURY Warszawa znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Ważną informacją jest również to, iż w centrum miasta zazwyczaj są większe temperatury niż na obrzeżach. Stolica słynie z tego, że w zarówno w mieście, jak i jego okolicach znajduje się bardzo dużo zieleni – są to wszelkiego rodzaju parki, ogrody czy lasy. Niestety miasto nie słynie z rzadko występujących gatunków roślin czy zwierząt – fauna i flora jest więc raczej uboga.

TURYSTYKA Jak już wspominaliśmy Warszawa jest popularnym miastem wśród turystów. Właściwie każda pora roku jest dobra, aby tu przyjechać. Warto wtedy zobaczyć wszystkie najbardziej znane zabytki, muzea czy zwiedzić parki. Jeżeli chodzi o gastronomię to mamy tu bardzo duży wybór i właściwie każdy będzie zadowolony. Będąc więc na diecie, nie trzeba się martwić o to, że nie będziemy mieli, gdzie zjeść albo trzeba będzie płacić za posiłek niebotyczną sumę. W Warszawie pełno jest wszelkiego rodzaju lokali, więc wybór mamy naprawdę spory. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o noclegi. Warszawa oferuje bardzo bogatą bazę noclegową (noclegi Warszawa), na pewno więc uda nam się znaleźć odpowiedni hotel czy pokój. Warto polować w Internecie na różnego rodzaju obniżki, bowiem nocowanie w stolicy jest dość drogie (zwłaszcza w pobliżu centrum miasta). Warszawa jest miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć choć raz – nie wypada nie być w stolicy kraju.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>