Puck na Pobrzeżu Gdańskim

Puck znajduje się na Pobrzeżu Gdańskim u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. W mieście do dziś zachował się średniowieczny układ jego centrum w formie 100 parcel, które w XIX wieku stanowiły jeszcze całą jego powierzchnię. Zobaczymy tam również wiele interesujących zabytków, jak na przykład XVIII i XIX wieczne kamienice miejskie, zbudowane głównie w stylu neogotyckim, klasycystycznym, eklektycznym oraz secesyjnym. Możemy podziwiać także nieco nowsze budynki, a wśród nich modernistyczne domy oraz siedzibę poczty, które powstały w latach 30. XX wieku. Najstarszą budowlą w mieście jest zaś gotycki kościół parafialny pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła, który pochodzi z XIII wieku. Warto przyjrzeć się także dawnemu klasztorowi sióstr sercanek, a także barokowemu drewnianemu szpitalowi z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Puckiej imienia Floriana Ceynowy. Muzeum również powinniśmy odwiedzić, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o historii tych okolic.

W Pucku znajdują się również pozostałości po dawnym krzyżackim zamku – są to fragmenty jego fundamentów. Przez ponad 100 lat (w latach 1845-1956) mieścił się na nich kościół ewangelicki Świętej Trójcy, który potem rozebrano. W mieście znajduje się także wiele pomników, jak na przykład Pomnik Braterstwa Broni czy też upamiętniające ofiary II wojny światowej, poległych lotników MDL oraz ważne dla Pucka postaci. Jedną z nich jest generał Józef Haller. Jego pomnik zobaczyć możemy w miejscowym porcie, zaraz obok tak zwanego słupka zaślubinowego, który upamiętnia tutejsze zaślubiny z morzem z 1920 roku. Był to patriotyczny akt, który miał na celu uczczenie odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego.

Port w Pucku jest bardzo ciekawym miejscem, które warto zwiedzić, by poczuć klimat tego miasta. Z portu organizowane są także rejsy wycieczkowe dla pasażerów po Zatoce Puckiej, które są wielką atrakcją dla turystów. Warto także wybrać się na tutejsze molo, z którego rozciągają się wspaniałe widoki oraz na strzeżone plaże.

Oczywiście w mieście znajduje się także rozbudowana baza noclegowa. Liczne hotele, pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Puck jest również miejscem, w którym w sezonie wakacyjnym odbywają się liczne festiwale letnie na plaży, co przyciąga tu wielu turystów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>