Starówka i zwiedzanie Rzeszowa

Często zastanawiamy się nad tym, gdzie pojechać na urlop. Jest w Polsce wiele ciekawych miast, które oferują wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Jednym z takich miast jest Rzeszów, który jest położony w województwie podkarpackim, po obu brzegach Wisłoki, niespełna 90 kilometrów od granicy z Ukrainą i Słowacją. Jest to miasto bardzo przyjazne dla turystów. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków, a w mieście i okolicy jest duża baza noclegowa. Wystarczy, że skorzystamy z linku niżej. Znajdziemy wiele ofert noclegowych (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,rzeszow,0.html) w Rzeszowie w hotelach i schroniskach.

Rzeszów zachwyca turystów przede wszystkim piękna starówką, na której znajduje się ratusz z XVI wieku. Ratusz wygląda niezwykle okazale zwłaszcza nocą, gdy jest podświetlony. Na starówce znajduje się również rynek, gdzie w podziemiach dawni mieszczanie zbudowali piwnice służące przechowywaniu towaru, który był przeznaczony na handel. Piwnice te mają trzy kondygnacje, a najniższa znajduje się dziesięć metrów pod ziemią. Zbudowane one były pod całym Rynkiem. Niestety z biegiem czasu zostały one częściowo zniszczone przez ciągłe podmywanie wodą z nieszczelnych miejskich instalacji wodociągowych, co powodowało również powstawanie zapadlisk. Obecnie w większości są odnowione i udostępnione do zwiedzania.

Będąc w Rzeszowie warto zobaczyć dawny Konwent Pijarów, który składa się z klasztoru, kościoła i szkoły. W klasztorze Konwentu Pijarów znajduje się muzeum. Nieco młodsi natomiast mogą zobaczyć jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. Muzeum zawiera zbiory Wojciecha Jamy, które przekazał on miastu aktem notarialnym. W zbiorach są oryginalne lalki z dobranocek. Znajdziemy tu Misia Uszatka, Misia Colargola, Jacka i Agatkę oraz wiele innych lalek i pamiątek. Wizyta w tym muzeum u dorosłych wzbudzi wiele miłych wspomnień.

Rzeszów to miasto, gdzie znajdują się niezwykłe pałace i dworki. Jednym z nich jest Zamek Lubomirskich, który został wybudowany w XVI wieku przez właściciela miasta – Mikołaja Spytka Ligęzy. Zamek spłonął w 1735 roku, ale szybko podjęto jego odbudowę. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Prawa. Są tutaj organizowane koncerty i wystawy, a na dziedzińcu odbywają są plenerowe przedstawienia. Innym ciekawym obiektem jest Pałac Lubomirskich, który został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku przez Tylmana z Gameren. Jest to piękna rezydencja, w której znajduje się obecnie filia Akademii Muzycznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>