Szlak Oscypkowy w Poroninie

Poronin to urocza podhalańska wioska znana głównie, jako miejscowość wypoczynkowa. Przez wioskę lub w jej pobliżu przebiegają liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, znajduje się wiele wyciągów narciarskich. Wszystko to sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, jednakże wioska jest także świetnym miejscem, dla tych którzy, chcą się zapoznać z góralskim folklorem i tradycją. Jednym z przejawów tradycji, która kultywowana jest w Poroninie jest wyrób oscypka, czyli ser z owczego mleka.

Historia oscypków jest ściśle związana z gospodarką pasterską. Na przełomie wieku XIV i XV z Siedmiogrodu, na Podhale przywędrowali wołoscy osadnicy, a z nimi kultura pasterska i swoisty folklor, któremu mieszkańcy tych ziem z czasem ulegli. Początkowo sery z mleka owczego wraz z żentycą, czyli serwetką z mleka owczego, było niejako środkiem płatniczym wykorzystywanym przede wszystkim do rozliczeń między gazdą, a bacą oraz bacą a juhasem. Jednak wyjątkowy smak oscypka sprawił, że dziś gości on na stołach w całej Europie i jest prawdziwym rarytasem. Charakterystycznymi cechami oscypka są jego wrzecionowaty kształt, gładka, elastyczna skórka, zapach i smak wędzenie, lekko słony, elastyczny miąższ i lekko kremowa barwa, która przy skórce jest ciemniejsza.

Przez Poronin i w jego pobliżu został przeprowadzony szlak oscypkowy, na którego trasie znajdują się bacówki produkujące oscypki. Są to m.in: Bacówka Bacy Furtek, Bacówka Pod Reglami, Bacówka Andrzeja Gali Zięby (powstają tu tzw. Papieskie Oscypki) w Dolinie Kościeliskiej, Bacówka Józefa Słodyczka „Maślaka”, Baca na końcu świata, Baligówka, Bacówka na Długiej Hali na Turbaczu, Bacówka w Gliczarowie Górnym.

Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd w góry i nocleg w Poroninie (praktyczne info o kwaterach meteor-turystyka.pl – noclegi poronin) powinien skorzystać z okazji i choć raz spróbować prawdziwego oscypka. A kto raz skosztuje tego przysmaku z pewnością będzie tu wracał, by znowu móc się nim zajadać.


2 thoughts on “Szlak Oscypkowy w Poroninie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>