Wyspa Wolin i Międzyzdroje

Nad Bałtykiem na wyspie Wolin a w sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego zlokalizowane są Międzyzdroje – znany kurort, który rocznie odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Przyciąga ich tutaj przede wszystkim piękny klifowy krajobraz, piaszczysta plaża, urzekające zachody słońca, ale także bogata oferta noclegowa i gastronomiczna. Noclegi w polskim Cannes, jak zwane są często te okolice, zapewniają wszystkim gościom świetne warunki zarówno do wypoczynku aktywnego, jak i biernego. Goście mogą też dowolnie wybierać ofertę noclegową zależnie od swych upodobań oraz zasobności portfela. Międzyzdroje oferują wiele atrakcji, jednak bez wątpienia, największą atrakcją miasta jest jego położenie na wyspie Wolin.

Wolin to wyspa przybrzeżna będąca południowym brzegiem Zatoki Pomorskiej. Od zachodu sąsiaduje ona z wyspą Uznam, od której oddziela ją Świna. Od stałego lądu natomiast oddziela ją cieśnina Dziwna (od zachodu) i Zalew Szczeciński (od południa).

Na wyspie znajdziemy tereny bagienne, nizinne, wzniesienia morenowe, lasy, jeziora, równiny torfowe, obszary wydmowe. Charakterystyczną cechą wolińskiego krajobrazu jest bardzo piękne klifowe wybrzeże, które jest najwyższe w Polsce, gdyż osiąga wysokość do 80 m. Ciągnie się ono aż przez 15 km – od Międzyzdrojów aż do Świętej Kępy.

Na wyspie wyróżniają się trzy półwyspy – na zachodzie jest to Półwysep Przytorski, na wschodzie – Półwysep Międzywodzki, a na południu – półwysep Rów. Wschodnią część wyspy zajmuje Pojezierze Wolińskie. Jego największym jeziorem jest jezioro Koprowo. Natomiast część centralną zajmuje Woliński Park Narodowy. Ponadto na terenie wyspy wyznaczony jest obszar (ujście Odry oraz Zalew Szczeciński) objęty programem Natura 2000. Zarówno flora, jak i fauna występująca na wyspie Wolin jest bardzo urozmaicona.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>